Appointments and Departures

Published: 3rd March 2021

Clergy Appointments

The Revd Jane Abigail MORRIS, Priest in Charge of Little Drayton; to also be Priest in Charge of Woore and Norton in Hales

The Revd Lucinda Jane Bate WRAY-WEAR, Assistant Curate of Little Drayton; to also be Assistant Curate of Woore and Norton in Hales

Retirements and Resignations

The Revd Preb Simon Nicholas Hartland BAKER, Rector of Lichfield St Michael with St Mary and Wall St John; to retire wef 30th April 2021

The Revd Yvonne Janine BECKETT has ceased to be Ordained Local Minister of Walsall St John wef 3rd February 2021

The Revd Lesley BENTLEY ceased to be Interim Priest in Charge of Mid Trent wef 31st August 2020

The Revd Kathryn Mary HAMMOND, Rector of Adbaston, High Offley, Knightly, Norbury, Woodseaves, Gnosall and Moreton; has retired wef 14th February 2021

The Revd Janet Ellen Holmes, Team Vicar in Central Telford; has resigned wef 31st My 2021

The Revd Andrew Perry Langton SMITH, Assistant Curate (Interim Minister) of Harlescott the Holy Spirit; has retired wef 1st March 2021

The Revd Preb Jane TILLIER, Bishop’s Adviser for Pastoral Care and Wellbeing; to retire wef 31st March 2021


Page last updated: 3rd March 2021 4:08 PM